Novoročný šprint Tour de Ski vyhral Nór Krogh, Cologna spadol

01.01.2013 Celý región

Val Müstair 1. januára (TASR) - Nórsky reprezentant Finn Haagen Krogh triumfoval v prvý deň roka v tretej etape prestížnej Tour de Ski v behu na lyžiach, ktorou bol šprint voľnou technikou vo švajčiarskom stredisku Val Müstair.

Krogh zaznamenal svoj prvý individuálny triumf vo Svetovom pohári, keď vo finále vyťažil aj z problémov najväčšich favoritov. Najskôr sa do nich dostal v polovici 1400 m dlhej trate Švéd Emil Jönsson a po ňom aj obhajca celkového prvenstva v Tour de Ski a Švajčiar Dario Cologna, ktorý spadol a skončil napokon štvrtý. Druhé miesto obsadil Talian Federico Pellegrino, tretie Len Valjas z Kanady.

"Mojím cieľom bolo dostať sa do semifinále a keď som sa prebojoval ďalej, tak som chcel vo finále dosiahnuť čo najvyššie," povedal pre Eurosport víťazný Krogh. "Bola to náročná, rýchla trať a som šťastný, že som vyhral."

Siedmy ročník Tour de Ski je bez účasti slovenských reprezentantov. Seriál pokračuje vo štvrtok ďalšou etapou v talianskom mestečku Dobbiaco s hendikepovým štartom.

Tour de Ski, 3. etapa - šprint voľnou technikou (1,4 km)
muži - finále: 1. Finn Haagen Krogh (Nór.) 3:21,3, 2. Federico Pellegrino (Tal.) +1,0, 3. Len Valjas (Kan.) +1,6, 4. Dario Cologna (Švajč.) +3,5, 5. Calle Halfvarsson (Švéd.) +6,5, 6. Emil Jönsson (Švéd.) +32,9

Poradie v Tour de Ski (3 zo 7): 1. Maxim Vylegžanin (Rus.) 50:27,3 min, 2. Cologna +2,1, 3. Petter Northug (Nór.) +9,0, 4. Alex Harvey (Kan.) +27,2, 5. Alexander Legkov (Rus.) +28,0, 6. Iľja Černousov (Rus.) +52,4

Poradie v SP (12 z 31): 1. Northug 458, 2. Jönsson 403 , 3. Vylegžanin 403, 4. Alexej Poltaranin (Kaz.) 325, 5. Sjur Röthe (Nór.) 320, 6. Cologna 308